browser warning text

Darja Popolitova näitus "Eros Loading"

Neljapäeval, 14. septembril 2017 kell 18 avatakse Hop galeriis Darja Popolitova näitus "Eros Loading".

Elutute esemete hingestatus, digitaalne animism. Mis võiks olla arvuti ja nutitelefoni kasutamisel veel intiimsem kui tema pidev, lakkamatu ning lähedane kohalolu? Kohalolu, kus Platoni idee Erosest kui ideaalsest vormist on viidud täiuslikkuseni; ekraani operatsioonide näiline lihtsus, virtuaalsete vormide ja värvide laitmatus ning virtuaalmaailma lummus.
Ma puudutan, vajutan, scroll'in jälle ja uuesti. Sinise ekraani poolt valgustatud, justkui keset kuu valgusvihku, tunneb minu tehislik kaaslane mind paremini kui mina iseend. See tähelepanu lummab mind. Võimalik, et see kiindumus ei ole ainüksi praktiline, vaid ka spirituaalne.

Kumjalt hübriidne ehteseeria tõstatab küsimusi intiimsusest, mida me loome tehniliste vahenditega - seda, kuidas me neid füüsiliselt tunnetame. Meie armusuhe ekraaniga ulatub sügavamale, kui seda on esteetiline köitvus, sügavamale meelte mängust; see on erootiline ja spirituaalne, arvab filosoof Michael Heim oma põhjapanevas teoses "Virtuaalreaalsuse metafüüsika".

Robotlike vormidega ehteseeria on püüd pöörata tähelepanu sellele, kuidas me loome identiteete tehislike objektide kasutamise kaudu. Ka Nartsissos ei armu iseendasse, vaid enesekuvandi peegeldusse. Niisamuti on ka internetikasutaja lummatud enda eneseesitlusest internetis, mis koosneb piltidest, tekstist ja müriaadist selfie'dest.
Sõrmedega ekraani puudutades laadib Eros enda kohalolu. See on platooniline armastus, mis meid hoiab, tunnetab ja peegeldab. Vahest nutitelefon ning ehe ei olegi tänapäeval enam niivõrd erinevad?

Darja Popolitova (sünd 1989) on Eesti ehtekunstnik ja disainer. Ta on Eesti Kunstiakadeemia doktorant ja külalisõppejõud. Darja Popolitova lähenemine ehtekunstile kujunes Eesti Kunstiakadeemia ning Bratislava Kunsti ja Disaini Akadeemia õpingute ajal. Lisaks täiendas ta oma oskusi Florian Ladstätteri stuudios Viinis. Teda on tunnustatud auhinnaga "Noor ehe". Darja Popolitova on osalenud näitustel Hollandis, Saksamaal, Brasiilias, Hispaanias ja teistes riikides. Tema käsitletavad teemad loomingus on androgüünsus, sugu, Eros ja digitaalne kultuur.

Näituse graafiline kujundus: Norman Orro

Kunstnik tänab: Kadri Mälk, Tanel Veenre, Marek Mäemets, Sofja Kostenkova, Ljudmilla Georgijeva, Claudia Lepik, Anastassia Dratšova, Alexei Gorodenkov, MakerLab Tallinn, Ossmet OÜ, Hüdrograafika OÜ

Näitust toetab Eesti Kultuurikapital.
Näitusi Hop galeriis toetavad Eesti Kultuurkapital ja Eesti Vabariigi kultuuriministeerium.