browser warning text

EV100 kunstiprogrammi suurprojekt "Kunstnikud kogudes" Narva-Jõesuus

EV100 kunstiprogrammi suurprojekt "Kunstnikud kogudes" avab Muuseumiööl, 19. mail 2018 esimese näituse Narva-Jõesuu Koduloomuuseumis.

Arhitekt Aet Ader ja dramaturg Laur Kaunissaare esitlevad koostöös fotograaf Diana Tamanega sekkumist "Puhkus on töö" muuseumi püsiekspositsioonis.

Avamine on koostöös Eesti Arhitektuurimuuseumi ekskursioonide sarjaga "Avatud majad", mis viib huvilised põnevatesse hoonetesse, kuhu tavaliselt ei pääse. Sel korral keskendub ekskursioon muinsuskaitsja ja Narva-Jõesuu arhitektuuri parima asjatundja Madis Tuuderi juhtimisel sealsele kuurortarhitektuurile.

NB! Kunstihuvilised viib kohale ja toob tagasi Lux Charter OÜ.

Päevakava:

11.00 väljub buss Tallinnast.
14.00–16.00 "Avatud majade" ekskursioon Madis Tuuderiga
17.00 näituse "Puhkus on töö" avamine Narva-Jõesuu Koduloomuuseumis
19.00 Muuseumiöö – eesti- ja venekeelne ringkäik näitusel kunstnike juhatamisel
19.00 sõidab buss tagasi Tallinna, orienteeruv saabumine kl 21.30.
Muuseumiöö jätkub kuni kella 22.00!

Tuusik Narva-Jõesuusse maksab 10 eurot.
Registreerimine: ev100@cca.ee või telefonil +372 510 9125.
PS! Võimalusel võtke kaasa võileivad, kuna bussi saabudes algab kohe ekskursioon. Hiljem on aega tutvuda ka kohalike toitlustusasutustega.

Avatud majad nr 37: Narva-Jõesuu
Heitlikud poliitilised ja majanduslikud olud on eri aegadel Narva-Jõesuusse maha jätnud hulgaliselt põnevaid hooneid, millest paljud on tänaseks kas tühjad või sootuks varemetes.

Ringkäik algab nõukogudeaegse puhketööstuse lipulaevaks kujunenud kolhoosidevahelise sanatooriumi kompleksist, millest täna töötab oma vanas funktsioonis vaid peakorpus (arhitektid Nikolai Kusmin, Manivald Noor, 1961). Lähemalt vaadeldakse ka ENSV Ministrite Nõukogu puhkebaasiks rajatud IV korpust (Marika Lõoke, 1980), Tervisehalli (Toomas Rein, 1985) ning magalana toiminud III korpust (Ell Väärtnõu, 1974).

Seejärel liigutakse kunagist kõige elitaarsemat promenaadi Aia tänavat mööda edasi asula teise suure puhkeasutuse "Mereranna" puhkekodu (Pärtel Tarvas, Helgi Margna, 1969–1976) juurde, mis allus toonasele NSVL aatomitööstuse ministeeriumile. Tee peale jääb algse ilme säilitanud Sillamäe keemiakombinaadi lastelaager (Kovaltšuk, 1974). Puhkekodu juurest linnaparki suunduva A. Hahni tänava teises otsas lösutavad tsaariaegse kuurordi sümbolehitise kuursaali (Marian Lalewicz, 1913) varemed, mida möödaminnes samuti saab silmitseda.

Ekskursiooni toetab Eesti Kultuurkapital.

"Puhkus on töö"

Projektis "Kunstnikud kogudes" loovad Aet Ader ja Laur Kaunissaare Narva-Jõesuu Koduloomuuseumisse ekspositsiooni legendaarse puhkusepaiga olevikust – hetkest, mil puhkuseunistus kohtub tööreaalsusega. Koostöös fotokunstnik Diana Tamanega sündis fotoseeria tänastest Narva-Jõesuu spaadest: Noorus, Meresuu ja Narva-Jõesuu Sanatoorium. Koduloomuuseumi kahel verandal, mis ei ole tavapäraselt sellisel kujul külastajatele avatud, eksponeeritakse lisaks fotoseeriale ka objekte kaasaegsest puhkusekultuurist. Näitus avab nii külastajate kui töötajate maailmad ning keskendub aegadeülesele solidaarsusele, mis meid kõiki töörabamises ja puhkuseihas ühendab.

Spetsiaalselt juubeliaastaks ellu kutsutud EV100 kunstiprogrammi suurprojekt viib kokku kümme kunstnikku kümne (väike)muuseumiga üle Eesti, et tõmmata tähelepanu kultuuripärandile ning pakkuda selle mõtestamiseks ja kaasajaga sidumiseks uusi viise. Projektiga seoses viibisid kunstnikud kuni kaks nädalat valitud muuseumi juures residentuuris, tutvudes põhjalikumalt selle ajaloo, kogude ning igapäevase toimimisega. Residentuuride tulemuseks on kümme väga erinevat näitust, sekkumist püsiekspositsiooni või kogude uudne tõlgendamine. Kunstnike töötamine kogude või arhiividega on Lääne kaasaegses kunstis küllaltki levinud praktika, kuid Eestis on see esmakordne katse sellise põhjalikkusega luua uusi ühendusi ja sidustada erinevaid kogukondi.

Näitus Narva-Jõesuu Koduloomuuseumis jääb avatuks 24. augustini 2018.

Täname:
Ljubov Nikkar, Narva-Jõesuu Koduloomuuseum
Darja Andrejeva
Narva-Jõesuu linn
Mihkel Lember ja Tõnu Narro
Meresuu SPA
Narva-Jõesuu sanatoorium
Noorus SPA
Madis Tuuder
Eesti Arhitektuurimuuseum

Lisainfo: Maarin Ektermann, "Kunstnikud kogudes" projektijuht, +372 5552 0882

Vaata veel: