browser warning text

Kristi Kongi näitus "Aberratsioon. Harjutused valguse ja varjuga"

Kristi Kongi on oma loomingus proovinud värvi ja valgust mõtestada erinevate võtete kaudu.

Näitus "Aberratsioon. Harjutused valguse ja varjuga" on alguse saanud uurimisreisilt Mexico Citys. Aberratsioon kui näituse kontseptsiooni alus tuleneb kunstniku pidevast liikumisest, mille tõttu muutus kujutis, mis omakorda on mõjutanud nendes kohtades tehtud fotosid.

Kunstnik jäädvustas hetki, kolades kaameraga mööda linna. Sealne valguse ning varju kiire teisenemine ja liikumine olid suurimaks ajendiks näituse idee arenemisel ja loomisel. Paljud fotod said tehtud läbi taksoakna. Sõidu ajal pildistamine jättis pildid tihti uduseks ning moodustusid täiesti uued värvisüsteemid. Oluliseks sai tabada kiiresti vahelduvaid valguse ja varju momente.

Iga maal viitab kindlale kohale: maali detailid ja värvid pärinevadki sealt. Kõik need säravad värvid tekitasid kummastavaid hetki. Tulemuseks on terviklik maaliinstallatsioon, mille keskmes on õlimaalid lõuendil – maalid kui valgusmaalid, mis üritavad tabada neid valguse muutumishetki.

Installatsiooni algmaterjalist ja lõpptulemusest ilmub näitust saatev kunstnikuraamat, mis räägib valgusest ja värvist. 5. oktoobril on Vaal galeriis kavas raamatuesitlus.

Kristi Kongi (sünd 1985) on Eesti üks kirkamaid maalikunstnikke kaasaegse kunsti maastikul. Ta keskendub oma töödes värvile, valgusele ja ruumile, teostades maale sageli installatiivselt või kohaspetsiifiliselt. Kristi Kongi on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli ning Eesti Kunstiakadeemia maali osakonna. Kristi Kongi pälvis 2013 Sadolini kunstipreemia, mis on vanim erakapitalil baseeruv kunstipreemia Eestis. 2016. aastal oli ta nomineeritud Eesti kaasaegse kunsti preemiale "Köler Prize".

Näituse avamine Vaal galeriis 15.09.2017 kell 18.00.

Näitus on osa Tallinna fotokuu '17 kaasaegse kunsti biennaali galeriide programmist.

Näitust toetavad Akzo Nobel, Sadolin ja Eesti Kultuurkapital.

Vaata veel: