browser warning text

Kunstnikud kogudes: Jaanus Samma "Kiri seintel. Kodavere välikäimla" Liivi Muuseumis

Projekti "Kunstnikud kogudes" neljas näitus avaneb 30. juunil 2018. Jaanus Samma esitleb oma projekti "Kiri seintel. Kodavere välikäimla" Liivi muuseumis.

NB! Näituse avamisele sõidab ka kunstibuss marsuudil Tallinn-Kodavere-Tallinn, rohkem infot allpool!

Samma eksponeerib muuseumi rehe all Kodavere kiriku hoovialalt leitud välikäimlat, mille seintele kirjutatud sõnumid ja nimed jutustavad lugusid 20. sajandi alguse külaajaloost ja inimestest. Hävimisest päästetud käimlast on seega ootamatult saanud uurimisobjekt ja kritseldustest seinal ajalooallikas. Eesti ühe armastatuima luuletaja Juhan Liivi ja ta venna Jakobi kodutalu valik pole sugugi juhuslik. Nad mõlemad käisid Kodavere kihelkonnakoolis ja Juhani sulest on sündinud lühipalu ka kohalikus murrakus.

Kui seinad kõneleksid, siis millest nad räägiksid? Grafiti-uurija Rainer Vilumaa toob ühe huvitava seigana välja latrinaalia (käimlagrafiti) asukoha spetsiifika: "WC eripära grafiti uurimise seisukohalt põhineb käimla eikellegimaalikus loomuses, siin avalduvas avaliku ja personaalse ruumi vastuolus ning selles, kuidas seda vastuolu märgiliselt ületatakse – olles küll üksinda oma intiimses sfääris, kuid ühtlasi avalikult suheldes teiste inimestega, kellele see paik kunagi omakorda saab nende isiklikuks ruumiks."

Latrinaalia ei ole pelgalt moodsa aja nähtus. Seda kinnitab Hurlo Thrumbo pseudonüümi all 1731. aastal Inglismaal välja antud raamat, mis kujutab endast mitmeosalist kogumit avalike asutuste seintelt leitud poeetilis-humoorika sisuga sodingutest. Soovi korral võib ajas tagasi minna aga lausa antiikkultuuri leidudeni või kaasata ka koopajoonistusi.

Jaanus Samma on ise juba pikemat aega deklaratiivse grafiti vastu huvi tundnud ja seda ka kogunud. 2012. aastal alustas ta "Hair Sucks!" projektiga, mis on käsitsi kootud kampsunite seeria, mille mustrid põhinevad linnaruumist leitud seksuaalse alatooniga kritseldustel ja pildikestel. Kodavere välikäimla projekti võib mõtteliselt pidada selle idee edasiarenduseks.

Näituse kujundus: Brit Pavelson

Ajakava 30. juunil:
Kell 11.00 – buss Tallinnast Alatskivile
Kell 14.00 – ekskursioon Kodavere kirikus (Raigo Ojamets, Hilkka Hiiop)
Kell 15.00 – näituse avamine ja vestlus kunstnikuga
Kell 16.00 – piknik muuseumiõuel
Kell 17.00 – ekskursioon Liivi Muuseumis (Mari Niitra)
Kell 18.00 – buss tagasi Tallinnasse

NB! Jaanus Samma näitusele viib Tallinnast kunstibuss! Tuusik Liivi Muuseumi maksab 12 eurot. Registreerumine kunstibussi: ev100@cca.ee või telefonil 510 9125.

Näitus Liivi Muuseumis jääb avatuks 25. augustini 2018. Liivi Muuseumi aadress on Rupsi küla, Peipsiääre vald, Tartumaa.

25. augustil
Näituse finissage

Täname:
Mari Niitra, Raigo Ojamets, Hilkka Hiiop, Juhan Kilumets, Evi Treial, Virve Jõgeva, Ann Kilk, Ella Viirmaa, Lehte Vene, Elli Kask, Enn Kurs, Anne ja Karl Elken, Koit Randmäe, Andreas Kalkun, Martin Rünk, Maari Hinsberg, Johanna Lamp, Kaarel Eelma, Eesti Kultuurkapital

Vaata veel: