browser warning text

Kunstnikud kogudes: Jevgeni Zolotko Sillamäe Muuseumis

Projekti "Kunstnikud kogudes" kolmas näitus avaneb Sillamäe Muuseumis 29. juunil 2018. Tegemist on Zolotko ajutise lisandusega muuseumiekspositsioonile "Viivikonna passages".

Jevgeni Zolotko näitus on minevikukildudest komponeeritud mälupilt ja ühtaegu ka nihestatud kohaspetsiifiline ruumikogemus. Kunstnik käsitleb Viivikonna, Sillamäe linna lähistel paikneva asula hetkeseisu endiste ning praeguste elanike suuliste mälestuste kaudu. Sõjavangide ehitatud kaevanduslinn valmis 1955. aastal, hiilgeaegadel elas seal mitu tuhat inimest, nüüd vaevu mitukümmend.

Näituse põhiaineks olevad monoloogid on geograafiliselt seotud sealse keskse Rahu tänavaga, mille uhke stalinistlik arhitektuur seisab tänapäeval suuresti varemetes. Lisaks on eksponeeritud ühiskondlikud-majanduslikud-koduloolised andmed, mis illustreerivad asula ja samanimelise karjääri lineaarset ja kohati dramaatilist vastastikust sõltuvust. Infotahvleid täiendavad Viivikonnast pärit leidobjektid, mis toovad sealse ajakapsli Sillamäe muuseumisse.

Viivikonnas ilmutab minevik end igal sammul, andes mõista, et ajalugu pole ühesuunaline ega sile kiirtee. Zolotko poolt Sillamäe muuseumihoonele loodud ajutises juurdeehitises nähtav ekspositsioon kõnetab ühte hääbunud elumaastikku elavate inimeste häälte kaudu. Mahajäetud asulast luuakse psühhogeograafiline kujund ning selle loo ajutine lisamine kohaliku muuseumi ekspositsiooni aktualiseerib selle peatüki nii kohalike kui ka laiema üldsuse jaoks.

Näitus jääb avatuks kuni 31.08.2018.

Näitusega seotud üritused

29. juunil
Kell 16 – Näituse avamine
Kell 17 – Ringkäik näitusel ja vestlus kunstnikuga

7. juulil: Festivali "Mägede hääl" väljasõit Sillamäele koos Jevgeni Zolotko näituse "Viivikonna passages" külastusega. Info ja piletid: www.magedehaal.ee.

31. august: Näituse finissage
Täname:
Aala Gitt, Aleksandr Popolitov, Jelena Gorneva, Sillamäe linn, Evelin Salumaa, Kirill Tulin, Pavel Mihhailov, Stanislav Netšvolodov, Eesti Kultuurkapital

Jevgeni Zolotko (1983) on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli skulptuuri eriala bakalaureuseõppe ning jätkanud oma õpinguid Eesti Kunstiakadeemia skulptuuriosakonna magistrantuuris. Zolotko installatsioonid kaevuvad ühise teadvuse eelsesse minevikku; kui teostes ka esineb narratiiv või äratuntav visuaalne keel, on see pigem abivahend, mis aitab äratada meie aju mandelkehades peituvaid ammu-unustatud emotsioone. Zolotko ei tee seda protsessi kunagi lihtsaks, kogu kaasnev tekstiline materjal on kodeeritud šifriga, mille ainsaks lahendusviisiks on tõlgendus.

Zolotko on pälvinud Köler Prize'i peapreemia (2011), Anton Starkopfi nimelise skulptuuripreemia (2012), Kultuurkapitali Kujutava- ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia (2013) ja ajakirja Akadeemia kunstiauhinna (2016).

Vaata veel: