browser warning text

Maria-Kristiina Ulase näitus „Inimvigurid“

Kolmapäeval, 16.05.2018 kell 12.30 avab Maria-Kristiina Ulas (sünd 1965) Toompea lossi kunstisaalis isikunäituse „Inimvigurid“. Näitus jääb avatuks 29. juunini 2018.

Avamisele tulla soovijatel palutakse tulekust teatada aadressile elin.kard@eaa.ee teisipäeva, 15.05.2018 ennelõunaks. Avamisele võtta kaasa isikut tõendav dokument.

Maria-Kristiina Ulas on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia 1991. aastal graafika erialal. Ta on esinenud näitustel alates 1988. aastast ning kümnete grupinäituste seas on esinemisi nii kodu- kui välismaal ja paarkümmend isikunäitust. Ta on olnud aastaid tegev õppejõuna Eesti Kunstiakadeemias ja juhendanud kursusi väljaspool akadeemiat. Maria-Kristiina Ulas kuulub Eesti Kunstnike Liitu ja Eesti Vabagraafikute Ühendusse, aastatel 1989–1993 tegutses ta ka Uue Graafika Grupi liikmena. Maria-Kristiina Ulasele on omistatud Kristjan Raua nimeline kunstipreemia (1992) ning G–Galerii kunstipreemia (2002). 2006. aastal pälvis ta preemia 12. Aasia biennaalil. Kunstniku teoseid leidub Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi kogudes.

Kolossaalsed inimpead ja väänduvates asendites värvikirevad figuurid – Maria-Kristiina Ulase kunstnikukäekiri on oma isikupäras kaugelt tuntav. Ulase vineerlõigetes prevaleerib joone ja silueti väljenduslikkus värvilise pinna üle, samas ei oleks need kujud maalinguteta pooltki nii kõnekad. Suurepärase värvimeelega kõrvuti pandud kirkad pinnad sisaldavad aga omakorda nii palju joonistuslikku elementi, et loovad kujutiste pinnal uusi iseseisvad maailmu, haarates mängu kaasa ka lõigete sakid ja avaused. Maria-Kristiina Ulase teoseid vaadeldes pole vaja tähenduste otsimisse kinni jääda. Kunstnik ise on oma vineerlõikeid nimetanud inimviguriteks ja autoripoolne kelmikas noot loob soodsa pinna nende vastuvõtuks. (Reeli Kõiv)

Kunstniku sõnul väljendavad tema teosed inimlooma sisemisi ja väliseid muutumisi; heitlemisi, otsinguid ja märkamisi. Pöördelisi aegu ja tüünet meelt. Tema teosed on interaktiivsed objektid-olendid ja samas ka liikumatud pildid, mis on sündinud joonistamise kogemusest ning elu üle mõtisklemisest.

Kunstnik tänab näituse tehnilist teostajat Mait Eerikut, Eesti Kultuurkapitali ja Eesti Kunstnike Liitu.

Näituseid Toompea lossi kunstisaali vahendab Eesti Kunstnike Liit.

Näita kaardil Sulge kaart