browser warning text

Näitus "Konrad Mägi" Kumus

Neljapäeval, 23. augustil kell 18 avatakse Kumu kunstimuuseumis Konrad Mägi maastikuvaadete näitus. Väljas on üle 40 maali kunstniku eri loomeperioodidest ning fookuses on tema dramaatilised, intensiivse värvikasutuse ja tundliku loodustajuga teosed.

Lõuna-Eestis põlislaante vahel üles kasvanud Konrad Mägi jaoks oli looduse maalimine alati katse tungida looduses peituvate salapäraste ja müstiliste jõududeni. Tema jaoks pakkusid nii loodus kui ka selle maalimine peaaegu et sakraalseid kogemusi, kuna äärmiselt tundliku natuuriga kunstnik otsis pidevalt kokkupuudet reaalsusvälisega. "On kaks teed, kuidas kunst võiks hõlmata elu," kirjutas ta kunagi. "Mugav tee on mõistuse tee, mis hõlmab elu vaid selle juhuslikkuses, selle kurvas ja rumalas argisuses. Järsk tee, mis viib üle kuristike – see on hinge tee, kelle jaoks elu on sügav uni ja piinlev eelaimus teistsugustest suhetest, teistsugustest sügavikest kui need, milleni meie hale mõistus võib tungida."

Konrad Mägi looming äratas väga laialdast tähelepanu juba kunstniku eluajal. Kuigi Nõukogude ajal oli tema teoste eksponeerimine mõnda aega põlu all, kujunes temast 1970. aastate lõpuks Eesti kunstiajaloo kanooniline autor. Viimastel aastatel on hakatud Mägi fenomeni hindama ka Lääne-Euroopas: toimunud on tema isikunäitus Roomas, valik töid oli eksponeeritud Orsay muuseumis Pariisis. Ka väliskriitikas on esile tõstetud Mägi harukordset värvitaju ning erilist suhet loodusesse. Kumu väljapanek ei ole retrospektiivne ega hõlma kõiki Mägi viljeletud žanreid, vaid keskendub tema maastikuvaadetele, mille kõrval tõusevad esile ka Itaalia perioodil Capril, Roomas ning Veneetsias valminud teosed.

Eesti Kunstimuuseumi direktor Sirje Helme: "Me peame kunstiajaloos Konrad Mäge kõige võimsamaks koloristiks, iseseisvaks ja sõltumatuks loojaks, kelle panteistlik loodusvaade kõrgub Eestis nii armastatud maastikumaali kohal. Vaimustunud sajandialguse kunsti loomingulisest vabadusest, jäi ta oma loomingus alati suverääniks, ta ei jäljenda kedagi, vaid usaldab vaid oma vaistu ja taju. Konrad Mägi looming on partner Euroopa modernismi suurte meistrite reas."

Näitusega kaasneb kataloog nii eesti kui ka inglise keeles. Näitust saadab ka põhjalik audiogiid ning võimalik on vaadata äsjavalminud tutvustusfilmi Konrad Mägi loomingu tähendusest.

Näituse kuraator ja raamatu koostaja: Eero Epner
Koordinaator: Liis Pählapuu
Näituse kujundus: Tõnis Saadoja
Graafiline kujundus: Kätlin Tischler

Näitus toimub Kumu kunstimuuseumi 3. korruse B tiivas ning on avatud 24. augustist 2018 kuni 24. märtsini 2019.

Näitust toetavad: Kulka, Kaubamaja, Nordic Hotel, Liviko, Akzo Nobel.

Näitus ja raamat on osa EV100 sündmuste programmist.

Vaata veel:

Näita kaardil Sulge kaart