browser warning text

Näitus "Lõõtspillide võistumängimine August Teppo mälestuseks Võrus"

25. juunil 2018 kell 17 avatakse Võru Linnagaleriis näitus "Lõõtspillide võistumängimine August Teppo mälestuseks Võrus".

Väljapaneku eesmärk on väärtustada ja jäädvustada Võrumaa ühe kuulsaima pillimeistri auks 1971. aastal ellukutsutut üritust, mis jõuab 2018. aasta suvel väärika, 30. juubelini.

Pillimeister August Teppol ja tema lõõtsapärandil on väga eriline koht nii Võrumaa kui kogu Eesti kultuurielus. Seda on ka vääriliselt hinnatud: 2012. aastal kanti teppo-tüüpi lõõtspilli valmistamine ja mängimine Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse, 2017. aastal valis kultuurpärandiaasta juhtnõukogu koos muinsuskaitseametiga August Teppo 2018. aasta kultuuripärandi üheks aasta "näoks". Üheks olulisemaks pärandiks võib aga lugeda ka tema mälestuseks korraldatavat võistumängimist teppo-tüüpi lõõtspillidel.

August Teppo mälestuseks toimunud võistumängimiste ajalugu kandub aastasse 1971, kui Võru RSN Täitevkomitee kultuuriosakonna juhataja Ilmar Kudu eestvedamisel toimus 5. juunil, Võru kultuurimajas Kannel esimene võistumängimine. See kestis 2-3 tundi, mängijaid hindas žürii. Hiljem mindi Loosu külla August Teppo tallu, kus pillimänguga avaldati austust pillimeistrile.

Sarnase formaadiga on üritus jätkusuutlik olnud 46 aastat. Järjepidevalt on see toimunud 1995. aastast alates, kui üritus lisati Võru Folkloorifestivali programmi. Nende aastate jooksul on võistumängimisi väisanud kogu eesti lõõtspillimängijate paremik ning kroonitud on 4 lõõtsakuningat. Kuid kes ja millal osalesid? Milliseid lugusid, millistel pillidel mängisid? See on nii Võrumaa kui ka kogu Eesti jaoks pärand, mis väärib jäädvustamist.

20 tahvlist koosnev näitus avatakse Võru Linnagaleriis 25.juunil. Näitus jääb avatuks 30. juulini. Sellesse ajavahemikku jääb ka 30. korda toimuv võistumängimine ning samuti kaks suuremat rahvarohket üritust: XXIV Võru pärimustantsu festival ja Võru linna lastefestival.

Pärast selle ajavahemiku lõppu arvatakse näitus MTÜ A. Teppo Lõõtsatalu hallatava Lõõtsamuuseumi püsiekspositsiooni hulka.

Lõõtsamuuseum asub Võrumaal Loosu külas pillimeistri kodutalus Tigase talus 19. sajandist pärit rehehoones. Muuseumihoone on saanud kasutusloa oktoobris 2013. Külastajatele avati muuseum augustis 2014. Muuseumi valmimist on eest vedanud MTÜ A. Teppo Lõõtsatalu. MTÜ A. Teppo Lõõtsatalu eesmärk on A. Teppo lõõtsapärandi uurimine, säilitamine ning eksponeerimine.

Kadri Mähar ja Priidu Teppo

Galerii on avatud suveperioodil E–R kell 15:00-19:00 ning Võru Kandles toimuvate ürituste ajal.

Näituse külastamine on tasuta.

Vaata veel: