browser warning text

Näitus "Meissen. Maailm portselanis"

Mikkeli muuseum tähistab oma 20. sünnipäeva rahvusvahelise näitusega "Meissen. Maailm portselanis".

Esimest korda saab näha valikut portselanfiguuridest ja -nõudest Meisseni portselanivabriku muuseumist Dresdenis, mida täiendavad väärtuslikumad portselanesemed Eesti Kunstimuuseumi enda kogudest.

Näitus "Meissen. Maailm portselanis" on austusavaldus kollektsionäärile Johannes Mikkelile, kelle Eesti Kunstimuuseumile kingitud kogu moodustab lossi endises köögimajas 1997. aastal avatud Mikkeli muuseumi püsiväljapaneku. Näituse esemete valiku aluseks on Johannes Mikkeli kollektsioon ja seetõttu on Meisseni portselanivabriku muuseumi kogust eksponeerimiseks valitud need kunstiesemed, mida Johannes Mikkel oleks kindlasti väga soovinud oma kogus näha.

Ekspositsioonis on esindatud tervikuna või ulatusliku valikuna sarjad, millest Mikkeli kogus on vaid üks või paar eset. Seega moodustab näitus omamoodi püsiväljapaneku laienduse ja aitab vaatajal mõista Johannes Mikkeli suurt armastust Meisseni portselani vastu. Nii saab näha kuulsat "Ahvikapelli", Johann Joachim Kändleri kuulsaid linnu- ja loomafiguure, aga ka osa "Suurest Vene tellimusest". Viimane on Katariina II tellitud allegooriliste ja mütoloogiliste kompositsioonide sari, mis oli mõeldud kaunistama Oranienbaumi lossiansambli paviljoni. Haprast ja hinnalisest materjalist esemed pakuvad silmarõõmu ning vapustavad oma tehnilise teostuse peenuse poolest, olles ühtlasi oma ajastu poliitilise ja sotsiaalse elu, aga ka maailmavaadete ja esteetiliste tõekspidamiste kõnekad tunnistajad.

Ekspositsioon hõlmab ka valikut eri teemadel ja stiilides loodud serviisidest, samuti armastatud Meisseni portselanskulptuure nii Meisseni portselanimuuseumi kogust kui ka Eesti Kunstimuuseumi välistarbekunsti kollektsioonist. Meissen on Euroopa vanim portselanimanufaktuur, asutatud kuurvürst August II Tugeva ajal 1710. aastal Saksimaa pealinna Dresdeni lähistel Meisseni linnakeses. Juba üle kolmesaja aasta luuakse seal kõrgetasemelisi portselannõusid ja pisiskulptuure.

Laupäeval, 27. mail 2017 kell 15 toimub kuraatoriekskursioon näitusel. Samal päeval saab osa võtta ka muuseumi publikuüritusest "Suur maalilaupäev".

Mikkeli muuseumi 20. sünnipäevale pühendatud näitus jääb avatuks 8. oktoobrini 2017.

Kuraator: Aleksandra Murre
Kujundaja: Mari Kurismaa
Graafiline kujundaja: Mari Kaljuste

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Tallinna Kaubamaja, Nordic Hotel Forum, Jaanus Idla

Lisatud pilt: Vaenukägu maipõrnikaga. 1926. Mudel: 1736/1741, autorid J. G. Ehder ja J. J. Kändler. Meisseni portselanimanufaktuuri muuseum

Vaata veel: