browser warning text

Näitus "Tulemägedemaa Kamtšatka"

Kuigi Kamtšatka poolsaar asub 7000 kilomeetri kaugusel Eestist, ei ole see meie geoloogidele ja matkajatele tundmatu paik.

Juba 1851. aastal asus Kamtšatka geoloogiat uurima Vändras sündinud baltisakslane Carl von Ditmar (1822–1892), kes kirjeldas seal 17 uut vulkaani ning koostas esimese Kamtšatka etnograafilise ja geoloogilise kaardi.

Eestil ja Tartu Ülikoolil on selle kauge piirkonna ja unikaalsete loodusobjektidega tegelemisel pikaajalised traditsioonid ja mitmekesised seosed.

Näitusel näeb retkede lugusid läbi Kamtšatkal käinud geoloogide silmade, kes räägivad tuld purskavatest vulkaanidest, maa sisemusest maapinnale valgunud magmast tekkinud laavaväljadest ja maavärinatest. Kuumaveeallikatest, kuuma vett ja auru purskavatest geisritest, lumistest mäetippudest ja nende vahel looklevatest liustikukeeltest.

Kuraatorid: Mare Isakar, Juho Kirs
Kujundaja: Margot Sakson

Näituse avamine 20. aprillil kell 15.30 Tartu Ülikooli loodusmuuseumis.
Näituse avamisel esilinastub film "Kamtšatka 2017. aastal". See on lugu retkest, kus 29-liikmeline grupp rändas nelja nädala jooksul Klutševskaja sopka ja Kuriili järve vahele jääval alal. Meenutuseks vaadatakse ka 1960. aastal toimunud Eesti NSV Teaduste Akadeemia ekspeditsiooni tutvustavat filmi "Ekspeditsioon Kamtšatkale" (ekraanil K. Polli, K. Orviku, V. Lepasepp, A. Raukas, A. Raik, H. Roosipuu, B. Piip jt).

Vaata veel:

Näita kaardil Sulge kaart