browser warning text

Näitused "Uudistava pilguga. Maneristlik maal Varssavi Rahvusmuuseumist" ja "Rooma stiilis. Maneristlik graafika Eesti kogudest"

Alates 19. oktoobrist 2017 on Kadrioru kunstimuuseumis avatud rahvusvaheline näitus "Uudistava pilguga. Maneristlik maal Varssavi Rahvusmuuseumist" ja Mikkeli muuseumis seda täiendav näitus "Rooma stiilis. Maneristlik graafika Eesti kogudest".

Kunstiliselt intrigeeriv ja esinduslik koostöönäitus Varssavi Rahvusmuuseumiga toob Kadrioru kunstimuuseumisse Poolast 36 Madalmaade maalikooliga seotud maneristlikku maali 16.–17. sajandist. Näitus, kus eksponeeritakse mitut haruldast ja muuseumi seinte vahelt harva välja viidavat teost, juhatab sisse Eesti ja Poola Vabariigi 100. aastapäeva rahvusvahelisi kunstisündmusi. Tegemist on Eesti Kunstimuuseumi ja Varssavi Rahvusmuuseumi esimese koostöönäitusega.

Samal ajal Mikkeli muuseumis toimuv näitus "Rooma stiilis" toob publiku ette haruldased 16.–17. sajandi graafilised lehed paljudest Eesti kogudest. Eesti Kunstimuuseumi kogudele lisaks on näitusel väljas graafika Tartu Ülikooli kunstimuuseumist, Tartu Ülikooli raamatukogust, Eesti Rahvusraamatukogust, Rahvusarhiivist ja erakogudest.

Näituse kuraator Greta Koppel selgitab: "Maneristliku kunsti keskseks stiilitunnuseks on kunstipärasus. Eelnenud renessansiajastul kehtinud looduse võimalikult objektiivse jäljendamise nõude asemel on rõhk subjektiivsusel ja teatraalsusel. Ajastu kunst on tihedalt seotud õukonnakultuuriga, mida iseloomustas huvi kurioosumite ja erootika vastu, samuti kultiveeritud elegantsed maneerid ja luksuslik elustiil. Madalmaades sünteesitakse need eeskujud kohaliku, detailset kujutamisviisi väärtustava kunstitraditsiooniga ning sealjuures kannavad ka näiliselt erootilised pildid selgelt kristlik-moraliseerivat allteksti."

Näitusega "Uudistava pilguga. Maneristlik maal Varssavi Rahvusmuuseumist" kaasneb esinduslik kataloog, mille esitlus toimub koos näituse avamisega.

Mikkeli muuseumis toimuvat näitust selgitab raamat, millele on teoseid analüüsiva ja ajastu kontekstiga siduva käsitluse kirjutanud tuntud vene kunstiteadlane, Riikliku Ermitaaži itaalia graafika kogu hoidja Arkadi Ippolitov. Raamatut esitletakse 2017. aasta lõpus.

Näituste kuraatorid: Greta Koppel, Anu Allikvee, Aleksandra Janiszewska.

Näitustega kaasneb mitmekesine publiku- ja haridusprogramm:

- Reedel, 20. oktoobril kella 12–16 toimub Kadrioru kunstimuuseumis ja Mikkeli muuseumis rahvusvaheline seminar "Uuriva pilguga. Sissevaated manerismi kunsti ja Varssavi Rahvusmuuseumi uurimistöösse". Näituste teemade ja muuseumi kogude ajaloo tutvustuse viivad läbi projektiga seotud kunstiteadlased Eestist, Poolast ja Venemaalt: Hanna Benesz, Aleksandra Janiszewska, Arkadi Ippolitov, Greta Koppel.
- Seminaril osalemine tasuta, vajalik eelregistreerimine
(kadriorg@ekm.ee, tel +372 606 6400).
- Muusikalis-tantsuline lavastus "Ilu metamorfoosid" (Kadrioru kunstimuuseumi, Goltsman Balleti ja ansambli Una Corda koostöös). Etendused toimuvad Kadrioru lossis 1.12.2017, 5.12.2017, 9.02.2018 ja 10.02.2018.
- Loengud ja ekskursioonid näitusel sarjas "Pikad kolmapäevad" (kava muuseumi kodulehel)
- Muuseumitund ja tööleht "Kaadrist väljas" noortele festivalil "Avatud mänguväljad"
- Muuseumitund "Kaadrist väljas" (kõikidele kooliastmetele, ettetellimisel)

Näitused on publikule avatud Kadrioru kunstimuuseumis 21.10.2017–25.02.2018 ja Mikkeli muuseumis 21.10.2017–11.03.2018.

Vaata veel: