browser warning text

Orthodox Singers "Helisev ajalugu. Vaimulik pärand"

Ansambli Orthodox Singers intellektuaalne kontserdisari "Helisev ajalugu. Vaimulik pärand" näitab õigeusumuusikat kogu oma mitmekülgsuses.

Kava on koostatud nii, et tutuvustada praktiliselt kõiki olulisi õigeusumuusika stiile ja suundi. Alguses kõlavad iidne vanavene polüfoonia ja znamennõi viis. Kava tutvustab ka omapäraseid Ida-Euroopast ja Aasiast pärit kirikuteoseid, samuti romantilist õigeusumuusikat. Kava lõpus kõlavad XX-XXI sajandi Euroopa heliloojate õigeusuteosed ning Eesti heliloojate vaimulik looming. Enamikku kavas esindatud vaimulikest teostest saab väga harva kontsertettekandel kuulata.

Professionaalsetest muusikutest koosneva ansambli Orthodox Singers lõi Valeri Petrov aastal 1989. Tegemist on Eesti üheks parimaks professionaalseks kooriansambliks tunnistatud muusikuterühmaga, mille repertuaaris on nii varajasi kui ka nüüdisaegsemaid õigeusu kirikulaule. Lisaks tuntud välismaisetele heliloojatele on ansambli repertuaaris ka selliste Eesti tuntud heliloojate nagu Arvo Pärt, Cyrillus Kreek, Veljo Tormis muusikateoseid. Ansambli repertuaar täieneb pidevalt uute teostega. Orthodox Singers muusikud valdavad meisterlikult erinevatele ajastutele omaseid väljendusvahendeid: ansambli esinemismaneeri iseloomustavad täielik süvenemine pühakirja igasse sõnasse, laitmatu hääletehnika, täpselt läbi mõeldud dünaamiline kava ning erakordne stiilitunnetus. Kriitikud on korduvalt esile tõstnud ansambli lausa üleloomulikku oskust säilitada esitamise käigus teose vormiühtsus, saavutades samal ajal võrratult dünaamilise piano, mida kirjeldab kõige paremini väljend "heli sulab ära".

Orthodox Singers on korduvalt esinenud nii Venemaal, Ameerika Ühendriikides, Rootsis, Taanis, Soomes, Norras, Saksamaal, Suurbritannias, Prantsusmaal, Belgias, Iirimaal, Liibanonis, Ungaris ning Poolas. Kontserdid on toimunud lisaks Moskva Õnnistegija Kristuse peakirikule ka Rootsi Uppsala Toomkirikus, Moskva Tšaikovski nimelise Konservatooriumi suures saalis, USA Philadelphia Toomkirikus, Stratford upon Avoni festivalil, Nottinghami ja Chelsea festivalil.