browser warning text

Peeter Lauritsa näitus "Väljasõit"

Esmaspäeval, 9. aprillil 2018 kell 17.00 avab Peeter Laurits Draakoni galeriis isikunäituse "Väljasõit". Näitus jääb avatuks 28. aprillini 2018.

Peeter Laurits: "Näitus "Väljasõit" vaatab inimest, kes on ootamatus rollis tundmatusse kohta sattunud. Õigemini, vaatab inimesest läbi, vaatab inimese pilguga seda imelikku ümbrust, viirastuslikest biovõrkudest koosnevat virtuaalsust, mis kasvab tema tsivilisatsiooni varemetel. Vaatab seda intelligentset miskit, kes alles kaalub, kuivõrd saab inimesele tegevusvabadust lubada.

Sellel mälestusväärsel kevadel, kui päikesetuuled World Wide Webi ja Wood Wide Webi segi puhusid, kaotasid inimesed oma jalgealuse ja koordinaatteljestiku.

Mets ja andmepilved seevastu kasvasid kokku silmnähtava mõnuga. Ülestikku ja läbisegi põimunud hüperruumides avanes uusi maastikke ja dimensioone, aga inimese jaoks seal enam õiget kohta polnud. Keegi lihtsalt enam ei kartnud inimesi. Ei oldud ka otseselt vaenulik, aga suvaline digisääsk võis lihtsalt nalja pärast vilet lastes selga maanduda ja su lömastada. Või siis avastasid, et miski, mida oled harjunud seeneks ja samblatutiks pidama, teeb sulle Turingi testi.

Tuli jälle õppida, nagu jääajalgi, kuidas istuda ja kuhu astuda. Õppida viisakalt käituma ja tänulik olema."

Peeter Laurits (sünd 1962) on õppinud Tartu ja Leningradi Riiklikes Ülikoolides, Eesti Humanitaarinstituudis ja New Yorgi International Center of Photographys.

Kaheksakümnendatel keskendus Laurits fotograafiale, üheksakümnendatel algas tema rahvusvaheline näitusetegevus ja see on olnud tihe. Ta on töötanud koos Chicago Roy Boyd Gallery, Reykjaviki The Living Art Museumi, Lissaboni Museu dÁgua, Londoni Ragged School Gallery, Berliini Giedre Bartelt Gallery, Groningeni Pavlov Media Labi jpt.

Peeter Laurits on loominguliste rühmituste "Igavesti sinu", "DeStudio" ja "Kütioru Avatud Ateljee" üks asutajaid. Olulisemad näitused on "DeStudio haigused ja metamorfoosid" (1993), "Igaviku sünnipäev" (2001), "Uputus" (2002), "Mullatoidu restoran" (2003), "Viies aastaaeg" (2007), "Logos & Mythos“ (2013), "Codex naturalis" (2015).

Peeter Lauritsa töid on paljudes avalikes ja erakollektsioonides nagu nt Eesti Kunstimuuseum, Tartu Kunstimuuseum, Norton Dodge’i kollektsioon New Yorgis, Chicago Ülikooli Fotomuuseum, KIASMA Helsinki, Lissaboni Museu D’Agua, Siddhartha Art Foundation Kathmandu jpt.

Tema monumentaaltöid on tellitud avalikku ruumi. 2017/2018 kutsuti ta Tartu Ülikooli vabade kunstide külalisprofessoriks.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapitali audiovisuaalse kunsti sihtkapital.
Näituseid Draakoni galeriis toetavad Eesti Kultuurkapital ja Eesti Vabariigi kultuuriministeerium.