browser warning text

Rahvarõivanäitus "Rahvarõivas on norm. Igal aastaajal"

Kui Eesti Rahva Muuseum enam kui sajand tagasi asus koguma eesti rahvarõivaid ja traditsioonilisi esemeid, oli rahvarõivaste ülemaaline argikasutus juba taandumas linnastumise, tööstusliku rõivatoodangu ning kultuuriliste muutuste tõttu ühiskonnas.

Tõusude ja mõõnadega on rahvarõivaste kasutamise kultuur siiski püsinud elujõuline tänapäevani, ehkki muutunud on moed ja kasutuspõhjused. Rahvas on aga pidanud tegutsema poolpimedas, sest aastakümneid ei ole Eesti Rahva Muuseum saanud kogutud rikkusi rahvale piisaval määral näidata. Seetõttu on avalik rahvarõiva kasutus olnud ebaühtlane nii ajastute, mustrite, värvide, kihelkondade kui ka tavade lõikes. Eelis on olnud neil, mis pääsenud raamatutesse, sedakaudu laulupidudele ja rahva südamesse.

Alates 22. juunist 2017 on avatud Eesti üle aegade suurim rahvarõivanäitus, mis senist pilti oluliselt rikastab ning annab uut inspiratsiooni nii autentsuse taganõudjatele kui ka muistse pärandi ainel uue loojatele. 150 rahvarõivakomplekti pärinevad kõigist Eesti kihelkondadest ja peegeldavad rahvarõivaste mitmekesisust geograafiliselt ja aasta ringi. Näitus on jaotatud aastaaegade järgi neljaks teemaruumiks, kus jutustatakse ja näidatakse rahvarõivast suvel ja talvel, kevadel ja sügisel.

Näituse kõrvale pakutakse teavet rahvarõivaste ja nende kandmiskultuuri kohta arvukate raamatute, kataloogide, juhendmaterjalide ja õpitubade kujul.

Kuraator: Reet Piiri
Kujundus: Iir Hermeliin
Pitsornamendid ja kataloog: Angelika Schneider

Näita kaardil Sulge kaart