browser warning text

Raivo Korstniku näitus "Tagasivaates – meri ja naised"

Viinistu Kunstimuuseumis on avatud Raivo Korstniku retrospektiivnäituste sarja episood lll: "Tagasivaates – meri ja naised".

85. juubeliaastale pühendatud näitustesari annab läbilõike Raivo Korstniku (1932–1992) loomingust 1950. aastate lõpust kuni 1992. aastani. Suur osa eksponeeritavast loomingust jõuab avalikkuse ette esimest korda – teosed pärinevad kunstniku perekonna erakogust ja on spetsiaalselt selle näitustesarja tarbeks taastatud.

Kui varasemad näitustesarja episoodid keskendusid Korstniku uuemale, kubistlike ja sürrealistlike sugemetega loomingule, siis episood lll võtab ette varasemast loomingust enim esiletõstetud rahvusromantilise suuna, kus tema lemmikmotiiviks on kujunenud elu rannikul, meri ja kalurid.

Korstnik suhtub kaluritesse suure lugupidamise ja austusega. Meeleolu maalidel on vaikne ja tõsine, kalurid on toimetamas oma argipäevaseid toimetusi või vaatamas vaikides kaugusesse. Nende näod on karmid, aga siirad. Paadinina ees loksuvad lained ja ees on ootamas ettearvamatu meri.

Kõrvaloleva näituseruumi täidavad täiesti vastandlikust helgest unelmatemaailmast pärit naisaktid. Korstniku 1960-ndatest pärit aktimaalid ei ole samast olustikust kui meremehed, nende stiil ja värvid on väljendusrikkad, kirevad, maalidel poseerivad muusad on pärit pigem mingist ideaalmaailmast kui karmist rannaelust. Nad on seal, et inspireerida vaatajat millegi materiaalselt kättesaamatu poole.

Näitus on eksponeeritud Viinistu Kunstimuuseumi "tünnides", mis varasemalt olid kohaliku kalakombinaadi osa.

Raivo Korstnik on kunstimaailmas hinnatud autor, kes aktiivsele näitustegevusele eelistas õppejõutööd. Korstnik oli joonistusõpetaja nii ERKIs, Pedagoogikaülikoolis kui ka Tallinna Kultuuriülikoolis ning oli paralleelselt seotud ka kinomaailmaga, olles töötanud Eesti TV-s ja kinostuudios.

Kunstihariduse omandas ta ERKI-s (1951–1957). Pärast ERKI lõpetamist algas 1960ndatel Korstniku loomingu tuntuim ja hinnatuim ajajärk. Sellesse aega mahub ka üks väheseid Korstniku ülesastumisi 1966. aasta noortenäitusel, mida loetakse Eesti kunstiajaloo üheks olulisemaks uuele kunstile keskendunud väljapanekuks.
Kunstiajaloos on tõstetud esile tema rolli 1960ndate maaliuuenduses ning vihjatakse headele suhetele noore pealetõusva avangardpõlvkonnaga. Võib-olla leidub ka siin põhjuseid, miks Korstnik aktiivsest näitustegevusest tagasi tõmbus ning pigem õppejõutegevusele keskendus.

Näituse avamine 10. septembril 2017 kl 17.

Näituse korraldajad: Fahle Galerii, Meelis Tammemägi ja Maarja Korstnik

Lisainfo: artinfo@galerist.works või tel +372 5662 0033

Vaata veel: