browser warning text

Saksamaa: Eesti arhitektuurijooniste näitus Berliinis

Alates 6. oktoobrist 2017 on Berliinis arhitektuurijooniste muuseumis avatud näitus 1970–1980. aastate arhitektuurigraafikast, "Tsentrifugaalsed suundumused: Tallinn-Moskva-Novosibirsk".

Näitus toob kokku kolme hilisnõukogude arhitektuurirühmituse loomingu, mis laiendas arhitektuurse väljenduse võimalusi ja reageeris kriitiliselt eriala ametlikele piirangutele. Vastusena nõukogude arhitektuurse keskkonna monotoonsusele ja arhitekti töö standardiseeritusele muutusid näituste ja võistluste tarbeks tehtud joonised jutustavateks ja kontseptuaalseteks kunstiteosteks, kommenteerides tihti iroonilistelt ümbritsevat keskkonda ning oma ajastut. Neid töid võib vaadata dialoogina, mis püüdis ületada kultuurilisi ja rahvuslikke piire. Moskva paberarhitektide jaoks kujunesid rahvusvaheliseks areeniks arhitektuuriajakirjade võistlused, koolkonna juhtfiguure Juri Avakumov on ka käesoleva näituse üks koostajaid. 1970. aastate lõpul Tallinna kooli nime all tuntuks saanud Eesti arhitektide rühmitus pidas vahetut dialoogi oma Soome kolleegidega, aga ammutas ka 1920. aastate avangardi kogemusest. Novosibirski arhitektid viisid äärmuseni arhitektuurse vormiloome ja väljendusvahendid, tõlgendades nii rahvusvahelist postmodernismi. Näituse kaaskuraatori, kunstiteadlase Andres Kure sõnul annab tööde eksponeerimine koos sellises mahus võimaluse uurida eri linnades töötanud arhitektide sarnaseid impulsse ning hilisnõukogude perioodi kultuuri kriitilisi suundi.
Suurem osa Eestit esindavatest töödest pärineb Eesti Arhitektuurimuuseumi kogudest. Näitusega kaasneb kataloog.

Näitusel esindatud Eesti arhitektid: Ülevi Eljand, Veljo Kaasik, Tiit Kaljundi, Vilen Künnapu, Leonhard Lapin, Avo-Himm Loover, Jüri Okas, Ain Padrik, Toomas Rein, Andres Siim.

Kuraatorid: Juri Avakumov, Andres Kurg (Eesti Kunstiakadeemia)
Koostööpartnerid: Eesti Arhitektuurimuuseum, Eesti Kunstimuuseum
Toetaja: Eesti Suursaatkond Berliinis

Toimumiskoht: Tchoban Foundation. Museum for Architectural Drawing
Christinenstraße 18a, 10119 Berlin

Näituse avamine 6. oktoobril 2017 kell 19.
Näitus on avatud 7. oktoobrist 2017 kuni 18. veebruarini 2018.

Lisatud pildil: Arhitektuurisajandi male. Leonhard Lapin, 1986

Lisainfo: Andres Kurg, kuraator, andres.kurg@artun.ee

Vaata veel: