browser warning text

Soome 100 Uue Kunsti Muuseumis

Pärnu Uue Kunsti Muuseum võiks julgelt end nimetada ka soomlaste kunstimuuseumiks Eestis, sest iga teine külastaja on meil Soomest ja see on esimene paik, kuhu skulptorina tuntud president Tarja Halonen Pärnusse tulles sisse astub.

Muuseumi kogus on arvukalt tuntud soome kunstnike maale, graafikat, fotosid, installatsioone. Viimane laekumine - kümme tundlikku autoportreed - laekus Elina Brotheruselt, täna suures maailmas kõige kõrgemalt hinnatud soome fotokunstnikult.

Sestap on loomulik, et Uue Kunsti Muuseum Soome Vabariigi 100. sünnipäeva vääriliselt ka tähistada püüab. 4. detsembrist alates saab nautida Elina Brotheruse näitust "Väike tüdruk kastani all", millele sekundeerib Tartu kunstniku Meiu Mündi maalide väljapanek "Eesti naise sisekaemus". Kaks läänemeresoome kunstnikku, kaks täiesti erinevat vaadet kaasaegse naise sisemaailma. Näitused jäävad avatuks 4. veebruarini.

Tulevase Läänemere Kunstisadama asupaigas, Kontserdimaja juures asuval sadamakail, kerkib kolmapäeva, 6. detsembri pärastlõunal filmitelk, kus alates videvikutunnist saab vaadata tõsielufilme soome kultuuri- ja kunstielust.

Neljapäeva, 7. detsembri ja pühapäeva, 10.detsembri õhtul aga esitab Uue Kunsti Muuseum Hella Wuolijoki romaani "Niskamäe naised" järgi loodud mängufilmi aastast 1938, lavastajaks Valentin Vaala. Soome filmiklassikat näeb muuseumis igal neljapäeval ja pühapäeval kuni aastavahetuseni.

Uuel aastal aga on pärnakaid rõõmustamas kaks uut festivali - jaanuarist märtsini Leedu-Eesti filmikava "Keegi ei tahtnud surra" ning oktoobrist detsembrini Poola-Läti filmipidu "Marmormees ja Milda". Saavad ju uuel aastal 100-aastaseks ka Leedu, Eesti, Poola ning Läti.