browser warning text

XVII Tallinna graafikatriennaali peanäitus "Pilvepurustajad. Intensiivsus vs kavatsus"

Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis saab näha tänavu 50. juubelisünnipäeva tähistava Tallinna graafikatriennaali peanäitust "Pilvepurustajad. Intensiivsus vs kavatsus".

Margit Säde kureeritud rahvusvaheline näitus uurib nii loodusliku kui ka andmetööstuste pilve kujundit kasutades inimpsüühika ja tehnoloogia nähtamatuid seoseid ja vastasmõjusid. Arvestades ambivalentsuse vähesust kaasaegses ühiskonnas, keskendub näitus mitmesugustele omailmadele, mis pakuvad erinevaid alternatiive "transformatiivsele digitaalsele ühiskonnale" ehk elule "pilves".

Mis juhtub siis, kui maailm ei mahu meile kasutada antud klaviatuurile või olemasolevatesse algoritmidesse? Igasugused kõrvalekalded ja ettekujuteldamatud ideed on antud süsteemis sageli kas taunitud, naeruvääristatud, patologiseeritud, kõrvale lükatud või lihtsalt unustatud. Laenates oma pealkirja Austria psühhoanalüütiku Wilhelm Reichi pseudoteaduslikult leiutiselt – nn pilvepurustajalt, millega Reich viis 1950. aastail läbi kümneid tervendavaid "kosmilise orgoonenergia" eksperimente –, tegelebki näitus kogemuste ja aistingutega, mis ei kuulu tavapärase reaalsustaju juurde ning eksisteerivad pigem ühiskonna äärealadel.

Osalevad kunstnikud:
Andrea Büttner, Babi Badalov, Bianka Rolando, Christoph Keller, Dorinel Marc, Javier Téllez, Karl Larsson & Marco Hellberg, Klaus Lutz, Lilli-Krõõt Repnau, Marje Taska, Paulo de Cantos, Pavel Pepperstein, Richard John Jones, Robert Walser, Sam Porritt, Corita Kent, Suzanne Treister, Tamar Guimarães & Kasper Akhøj, Tyler Coburn, Unndór Egill Jónsson.

Näitus on EKKM-is avatud 2. juunist kuni 15. juulini. 3. juunil toimub kinos Sõprus ka näitusega kaasnev sümpoosion, lisaks leiab näituse toimumisaja vältel Sõpruses aset iganädalane kunstifilmide programm. Lisainfo: http://www.triennial.ee/the-film-programme-of-the-17th-tallinn-print-triennials-main-exhibition-cloudbusters-intensity-vs-intension-in-cinema-soprus/.

Tänusõnad: Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Tallinna Kultuuriamet, Šveitsi Kultuurifond Pro Helvetia, Briti Nõukogu Eesti esindus, Põhjamaade Kultuuripunkt (Mobiilsusprogramm), Hasartmängumaksu Nõukogu, Prantsuse Instituut Eestis.

Vaata veel: